
Култивирането на добрите навици в детето относно оралната хигиена е важен момент, тъй като липсата на адекватна грижа, води до съответните последствия. Отговорността, за това разбира се, се пада на родителите, но нека първо разгледаме защо е важно да се обръща нужното внимание на оралната хигиена и как детето да заобича процеса.
Анатомия на млечните зъби

Млечните зъби отговарят за храненето и говоренето, но също така помагат и за оформянето на лицето и за навигирането на правилния растеж на постоянните зъби. Растежа на млечните зъби, започва различно – от 3я месец, 6я месец, дори и от първата година. За всеки, процеса на пробиване на зъбчетата започва различно. Когато коронката на зъба, започне да пробива венеца, бебето изпитва болка, тъй като техните венци са по-дебели и усещането им за болка е далеч по-различно от това на възрастния индивид. Емайлът на млечните зъби е двойно по-мек и тънък. Това води до значителен по-висок риск от увреда на зъбчетата, тъй като бактериите могат да нанесат големи щети, които в дългосрочен план биха оказали влияние върху позицията на трайните зъби, изкривяване и зъбобол. Бактериите в устата се хранят с лактозата, която присъства в кърмата или формулата. Ето защо е важно след всяко хранене, зъбките да се мият с мека четка (четка напръстник) или марля напоена с физиологичен разтвор, и устата да се изплаква.
Съвети за правилна детска орална хигиена:



От 3я до 6я месец, почистването на зъбките се осъществява само с напоена марля с физиологичен разтвор. След 6я месец с четка напръстник, и по Ваша преценка кога, в по-късен етап може да закупите, малка четка за зъби с меки четини.
В началото избягвайте
употребата на паста за зъби съдържаща флуор. В последствие след 2-та годинка, може да изполвате паста за зъби с ниско съдържание на флуор (микроелемента флуор предпазва от поява на кариеси). Попитайте Вашия зъболекар за повече информация относно флуоризирането на зъбите.
Миенето на зъбите трябва да е с честота 2-3 пъти на ден и с продължителност от 2-3 минути.
Избягвайте да позволявате на детето системната консумация на сладки изделия, сладки напитки и т.нар. junk food (снаксове). След всяко подобно хранене, измивайте зъбите на детето.
Направете миенето на зъбите в споделена рутина между Вас и детето. Насърчавайте детето да прави смешни физиономии пред огледалото, за да измие зъбите си от всички страни. Превърнете момента на миенето на зъбите в забава и бъдете сигурни, че по този начин ще изградите естествен навик у детето Ви, без излишни емоции и тормозене помежду ви.
Посещавайте зъболекар всяка година! Първото посещение при стоматолога Ви е най-важно. Може да вземете детето на личното Ви посещение при стоматолог и то да види, че няма нищо страшно. Не показвайте емоции на страх и притеснение, тъй като децата поглъщат емоциите ни и са имитатори на поведението ни. Друг практичен съвет относно първото посещение е да не прилагате лечение, а това да бъде една опознавателна среща между зъболекаря и детето Ви. Избирайте правилно стоматолога на Вашето дете!
Почистването и миенето на млечните зъби, а след това - и на постоянните зъби, е навик, който трябва да се придобие в ранна възраст, за да се осигури добро здраве на устната кухина през целия живот!