В България приложението на дермални филъри непрекъснато нараства през последните години и сега е втората най-разпространена нехирургична процедура след инжектирането на ботокс. Много хора избират дермалните филъри като ефективен начин за подобряване на лицевия обем и възстановяване на младежкия вид на лицето, като същевременно подобряват качеството на кожата чрез стимулиране на производството на колаген и хидратирането на кожата отвътре. Но до колко е безопасна употребата им, и кой продукт на пазара да изберете?
Какво представляват дермалните филъри?
Дермалните филъри са меки, гелообразни вещества. Могат да бъдат съставени от различни вещества, някои естествени а други синтетични. Едно от най-разпространените съединения, използвани в дермалните филъри, е хиалуроновата киселина (НА). Тя е естествено срещащо се вещество в нашата кожа и играе основна роля в поддържането на кожата хидратирана и обемна. Хиалуроновата киселина има ограничен имуногенен потенциал, по-голяма продължителност на ефекта и лесна обратимост с използването на хиалуронидаза.
Други налични на пазара дермални филъри включват тези, съставени от калциев хидроксилапатит, поли-L-млечна киселина, полиметилметакрилат:
Калциевият хидроксилапатит е подобно на минерал съединение, което се среща естествено в човешките кости. Той се използва в стоматологията и реконструктивната пластична хирургия от години с дългогодишен опит в безопасността.
Поли-L-млечната киселина е синтетичен пълнител, който помага да се стимулира производството на колаген. Този филър е различен от останалите, тъй като неговите резултати са постепенни; обемът настъпва в продължение на няколко месеца, стимулирайки тялото да произвежда колаген.
Полиметилметакрилатът е полупостоянен пълнител. Въпреки че е по-издръжлив в сравнение с други по-лесно биоразградими пълнители, има потенциални усложнения като образуване на бучки или видимост под кожата.
Въпреки че, всички те съдържат НА всеки от тях има различни характеристики, които влияят върху употребата им в клиничната практика, включително твърдост на гела, вискозитет, тип на използвания омрежващ агент, степен на омрежване, обща концентрация на НА и продължителност на живота в кожата.
Химична структура на дермалните филъри
Въпреки уникалните си биологични свойства, известно е, че естествената НА има лошо време на престой с много кратък полуживот в кожата от около 2-4 дни. Тъй като се разгражда бързо, при производството на филърите, трябва да се добави и свързващ агент- BDDE.
HA филърите се произвеждат предимно с помощта на 1,4-бутандиол диглицидил етер (BDDE), който се счита за златен стандарт за омрежване в световен мащаб. Публикувани са обширни проучвания, обхващащи химията на BDDE-омрежените НА пълнители, свойствата на гела и клиничната ефективност и безопасност. Въпреки това все още трябва да се положат големи усилия за оценка на тяхната безопасност, ефикасност, стабилност и пригодност за индустриализация.
Немските дермални филъри RENÉE са с ниско съдържание на BDDE, но същевременно предлагат дълготрайни резултати , поради уникалното си реологично поведение в тъканта. Имат усъвършенстван производствен процес, без да подлагат HA на механично натоварване.
Цялата гама на RENÉE има MDR сертификат за естетични приложения, гарантирайки на нашите партньори, здравни специалисти и пациенти, че продуктовата линия е произведена в съответствие с най-високите стандарти за качество!
Повече за дизайна на RENÉE, може да прочетете тук:
Заключение
Изборът на правилния и безопасен тип дермален филър, изисква ръководството на опитно и сертифицирано медицинско лице, със задълбочени знания за лицевата анатомия и познаване на разнообразието от налични филъри и съответните техники за инжектиране. Медицинският специалист ще оцени всички специфични проблемни области, ще разбере какво се надявате да получите от процедурата и ще знае какво да очаквате преди, по време и след лечението, за да осигури най-добрия естетичен резултат. Изберете правилно Вашия специалист и продукт!
Comments